Metal Grubu

Alüminyum

Alüminyum, gerek hafif oluşu, gerekse de alaşımlandırılması neticesinde erişebildiği mekanik değerler sayesinde özellikle son 10 yılın gözde metalidir.

Bakır

Isıtma, soğutma iklimlendirme sistemlerinde bakır boru ile beraber oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan içerdikleri gümüş, fosfor oranlarına göre ayrılırlar.

Bronz

Kuma Döküm (G): Çok büyük karmaşık biçimli parçaların dökümü mümkündür. Yüzey kalitesi savurma ve sürekli döküme göre daha düşüktür.

Çinko

Kurşuni renktedir. Kimyasal etkilere dayanıksızdır. Metallerin kaplamasında kendisi aşınarak diğer metalleri koruması bakımından önem taşır.

Civa  Çeliği

Evsaf ve Kullanıldığı Yerler: Helezon ve dış matkapları, klavuzlar, raybalar, havşalar, bu gibi aletlerin yapımına elverişli, su ile sertleştirilen bir takım çeliğidir.

Kalay

Gümüş beyazı renktedir. Büküldüğü zaman kristallerinin birbiri üzerinde kayması sonucu çıtırtılı bir ses çıkarır. Ambalaj sanayi, elektrik ve elektronik sanayi vb yerlerde kullanılır.

Kaynak Telleri

Isıtma, soğutma iklimlendirme sistemlerinde bakır boru ile beraber oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. İçerdikleri gümüş, fosfor oranlarına göre sınıflandırılmaktadır.

Kromlu ve İndiksiyonlu Mil

Alaşımlı bakır içinde en yüksek iletkenliğe sahip olan alaşımdır. Sert ve yumuşamaya karşı dirençli bir malzemedir.

Kurşun

Mavi kurşuni renktedir. Sertliği çok düşüktür. Çok sayıda yumuşak olan soğuk olarak ekstrüzyon yoluyla biçimlendirilebilir.

Paslanmaz

Paslanmaz çelik içine krom ve nikel katılmış yüksek sıcaklıklarda kimyasal etkilere ve ısıya dayanıklı çeliklerdir.

Pirinç

Pirinç, bakır ve çinkonun farklı oranlarda birleşerek oluşturmuş olduğu üründür. Renginin sarı olmasından dolayı ülkemizde “sarı” olarak da adlandırılmaktadır.